Czy opłatomaty samoobsługowe są przyjazne dla seniorów?

| Wróć do bloga

Wielogodzinne stanie w kolejkach zawsze najbardziej dawało się we znaki właśnie osobom starszym i schorowanym. Z drugiej strony, to seniorom zwykle najtrudniej jest się przyzwyczaić do korzystania z nowinek technologicznych. Producenci opłatomatów – wśród nich oczywiście nasz Instytut Systemów Publicznych – poświęcili więc wiele czas na badania i testy swoich rozwiązań pod kątem komfortu użytkowania przez osoby w bardziej zaawansowanym wieku. Efektem tych działań są nowoczesne urządzenia gotowe do wdrożenia w obiektach użyteczności publicznej.

Samoobsługowe opłatomaty przyjazne seniorom – w jaki sposób ułatwiają życie?

Bardzo łatwo można się nauczyć ich obsługi, wyposażone są czytelny ekran dotykowy oraz dodatkową klawiaturę z dużymi przyciskami na wygodnej dla rąk wysokości. Urządzenia posiadają całe mnóstwo użytecznych funkcji, dzięki czemu już teraz można je spotkać w wielu urzędach, oddziałach bankowych, sądach i innych instytucjach, w których jeszcze do niedawna mogliśmy spędzić długie godziny w oczekiwaniu na obsługę przy okienku kasowym.

Aby wnieść opłatę za pomocą przyjaznego seniorom automatu samoobsługowego, wystarczy krok po kroku wykonywać polecenia wyświetlane na ekranie. Cały proces trwa maksymalnie kilka minut, więc z formalnościami, na których załatwienie nierzadko trzeba było zarezerwować sobie cały dzień, można teraz uporać się przy okazji, np. wracając z zakupów lub od lekarza. Warto też podkreślić, że korzystanie z urządzenia nie wiąże się z naliczeniem żadnych dodatkowych prowizji dla klienta. Nie trzeba się również martwić, że pieniądze nie dotrą na właściwy rachunek lub zostaną nieprawidłowo zaksięgowane z uwagi na jakiś błąd techniczny. Po każdej operacji senior otrzyma wydrukowane potwierdzenie, które w razie potrzeby posłuży mu jako dowód wykonania transakcji.

Co można załatwić za pomocą opłatomatu samoobsługowego?

Najczęściej urządzenia wykorzystuje się do:
• uiszczania podatków
• szybkiego regulowania kosztów związanych z np. wywozem odpadów komunalnych czy użytkowaniem wieczystym nieruchomości
• zapłaty mandatów i innych kar nałożonych przez państwowe instytucje

To tylko przykładowe zastosowania przyjaznych dla seniorów opłatomatów dostarczanych przez Instytut Systemów Publicznych. Planują Państwo wdrożyć takie urządzenie w swojej placówce? Zapraszamy do kontaktu!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *