Czy terminal płatniczy powinien być cały czas włączony?

| Wróć do bloga

To jedno z najczęstszych pytań zadawanych przez przedsiębiorców i innych użytkowników tego typu systemów. Nic w tym dziwnego – przecież w poszukiwaniu oszczędności wielu z nas odłącza z prądu wszystkie urządzenia, z których akurat nie korzystamy, aby nie powodowały zużycia energii elektrycznej. A jej ceny rosną w ostatnich latach w bardzo szybkim tempie: wzrost stawek na przestrzeni ostatnich lat kształtuje się na poziomie nawet kilkuset procent. Jeżeli i Ty zastanawiasz się, czy terminal płatniczy w Twoim sklepie, zakładzie usługowym, banku czy gdziekolwiek indziej musi być włączony przez cały czas, zapoznaj się z naszym artykułem. Przygotowaliśmy dla Ciebie wszystkie potrzebne informacje na ten temat.

Co mówią nam w tej kwestii wytyczne producentów terminali płatniczych?

Sprawa jest tutaj bardzo prosta: jeżeli wcześniej Twoje urządzenie nie było włączone przez cały czas – czy to ze względów podyktowanych oszczędnościami, czy też np. troską o środowisko naturalne – popełniałeś błąd. Instrukcje użytkowania tego typu sprzętu jasno wskazują, że wymagane jest zapewnienie nieprzerwanego zasilania w energię elektryczną.

Z jakich powodów jest to niezbędne? Jest ich co najmniej kilka. Przede wszystkim wynika to z faktu, że każdego dnia o z góry ustalonej godzinie wykonywane jest zamknięcie dnia, a jeżeli terminal płatniczy nie będzie włączony przez cały czas, proces automatycznego księgowania może nie zostać wykonany prawidłowo. Lepiej nie ryzykować więc, że któraś z płatności nie zostanie zarejestrowana lub wystąpią błędy z jej właściwym przetworzeniem.

Terminala płatniczego nie można ponadto odłączać z prądu ze względu na instalowane na bieżąco aktualizacje oprogramowania. Zwykle wdrażane są one w takich godzinach, aby nie miało to negatywnego wpływu na funkcjonowanie obiektu. Jeżeli urządzenie nie będzie więc włączone przez cały czas, może się zdarzyć, że klient nie będzie w stanie dokonać płatności ze względu na nieaktualne oprogramowanie.