Technologie płatnicze rozwijają się w tak szybkim tempie, że łatwo czasami stracić orientację i odnaleźć się w gąszczu trudnych do zrozumienia, pochodzących z języka angielskiego pojęć. Dlatego właśnie zdecydowaliśmy się stworzyć ten krótki słowniczek dotyczący transakcji bezgotówkowych, zawierający – naszym zdaniem – najważniejsze terminy z tego obszaru.
Słowniczek podstawowych terminów związanych z płatnościami bezgotówkowymi i terminalami
Agent rozliczeniowy – dostawca terminala oraz podmiot realizujący obsługę transakcji kartą na podstawie umowy zawartej z akceptantem.
Akceptant – jest to podmiot działający stacjonarnie lub w Internecie, który akceptuje transakcje bezgotówkowe dokonywane przy pomocy karty bądź np. aplikacji mobilnej.
Cash in – coraz popularniejsza obecnie usługa oferowana przez sklepy stacjonarne. Klient może dzięki niej przelać gotówkę na swoje konto, korzystając z zainstalowanego w sklepie terminala płatniczego.
Emitent – podmiot wydający karty płatnicze, najczęściej jest to bank, lecz zdarza się również, że wydawcą są inne instytucje finansowe.
Karta zbliżeniowa – instrument płatniczy komunikujący się terminalem w oparciu o technologię NFC. Aby dokonać transakcji, wystarczy zbliżyć ją do urządzenia.
Słownictwo związane z transakcjami bezgotówkowymi – terminologia fachowa
Merchant Category Code (MCC) – kod składający się z 4 cyfr, który nadawany jest firmie wdrażającej płatności bezgotówkowe. Umożliwia on identyfikację branży, w której działa dane przedsiębiorstwo.
Płatności odroczone – klient przelewa pieniądze za dany produkt lub usługę dopiero po ustalonym czasie od zakupu – z reguły jest to np. 30 dni. Sklep internetowy otrzymuje jednak należność natychmiast po otrzymaniu zamówienia, ponieważ finansowanie przejmuje wybrany podmiot zewnętrzny.
Terminal POS – terminal akceptujący transakcje dokonywane przy użyciu karty bankowej.
Tokenizacja – usługa polegająca na wydaniu specjalnego tokenu, czyli ciągu cyfr zastępującego numer fizycznego środka płatniczego. Wygenerowany token można używać do realizacji transakcji na np. tylko jednym urządzeniu mobilnym.
Inne pojęcie z tego obszaru jest dla Państwa niejasne? Chcą się Państwo dowiedzieć więcej na ten temat? Nasi pracownicy chętnie pomogą!