Polska jako lider transakcji bezgotówkowych i zbliżeniowych

| Wróć do bloga

Transakcje gotówkowe odchodzą w Polsce do lamusa. I proces ten wbrew pozorom nie postępuje powoli, lecz całkiem gwałtownie, ponieważ to sami konsumenci stymulują wdrażanie nowoczesnych systemów płatności bezgotówkowych i zbliżeniowych we wszelkiego rodzaju obiektach komercyjnych – sklepach, restauracjach, barach, a także na basenach, siłowniach, czy nawet w lokalach fryzjerskich. Polacy bardzo cenią sobie wygodę i bezpieczeństwo, jakie oferują te systemy, nic więc dziwnego, że trudno już znaleźć na rynku firmy, które ich jeszcze u siebie nie wdrożyły.

Polska jako lider transakcji bezgotówkowych i zbliżeniowych

Nasz kraj przoduje pod względem popularności transakcji bezgotówkowych nie tylko w Europie, lecz również na świecie. Według statystyk, szczególnie chętnie korzystamy z płatności zbliżeniowych, ponieważ są one po prostu dużo szybsze – jeżeli robimy zakupy na kwotę mieszczącą się w granicach 50 zł, nie trzeba bowiem wpisywać kodu PIN. Byliśmy także pierwszym państwem na świecie, w którym praktycznie wszystkie zainstalowane terminale płatnicze umożliwiają dokonywanie transakcji zbliżeniowych, o czym w 2019 roku poinformowała firma VISA.

Jak pokazują najnowsze dane, z tego rodzaju transakcji korzysta blisko 90% Polaków. Możliwość płacenia kartą stała się w międzyczasie dla wielu osób czynnikiem decydującym przy wyborze lokalu gastronomicznego lub usługowego, wielu respondentów deklaruje nawet, że byłaby skłonna zrezygnować z wizyty w danym lokalu, gdyby nie oferował on możliwości płacenia w sposób bezgotówkowy.

Polska krajem otwartym na innowacyjne metody dokonywania płatności

To właśnie obywatele krajów Europy Środkowej, w tym również Polski, najszybciej przekonują się do nowoczesnych form dokonywania transakcji płatniczych. Coraz popularniejsze są choćby płatności mobilne, z kolei samorządy wielu miast decydują się na wprowadzenie ekologicznych rozwiązań polegających na zastąpieniu tradycyjnych, papierowych biletów autobusowych i tramwajowych przez bilety elektroniczne, za które można wygodnie zapłacić zbliżeniowo korzystając z terminalu znajdującego się w pojeździe. Tego rodzaju system płatności bezgotówkowych wprowadzono już choćby w Bydgoszczy i wydaje się, że kwestią czasu jest wdrożenie go w innych polskich miastach.