Znaczenie obrotu bezgotówkowego w czasach pandemii

| Wróć do bloga

Pandemia koronawirusa w bardzo dużym stopniu zmieniła zachowania społeczne i to w relatywnie krótkim czasie. Codziennością stało się nie tylko przestrzeganie zasad dystansu społecznego, noszenie maseczek lub przyłbic ochronnych, czy dezynfekcja rąk przed wejściem do sklepu – w trosce o bezpieczeństwo własne i innych osób, wielu z nas całkowicie zrezygnowało z tradycyjnych płatności na rzecz systemów transakcji elektronicznych.

Znaczenie obrotu bezgotówkowego w czasach pandemii

Niepokojący wzrost zachorowań na COVID-19, który obserwujemy już od wielu miesięcy, sprawił że obrót bezgotówkowy docenili zarówno przedsiębiorcy, jak i konsumenci – pandemia uwypukliła komfort i bezpieczeństwo tego rozwiązania, nic więc dziwnego, że w wielu sklepach i punktach usług, np. fryzjerskich czy kosmetycznych, natrafimy na tabliczki zachęcające do płacenia kartą lub przy użyciu smartfona.

W przypadku płatności elektronicznych nie występuje bowiem ryzyko zarażenia się groźnym wirusem, co w wielu przypadkach okazuje się przekonującym argumentem nawet dla osób starszych, które dotychczas były dość sceptycznie nastawione do tego rodzaju systemów.

Obrót bezgotówkowy – dobra praktyka w profilaktyce zakażeń

Niebezpieczeństwo, jakie niesie ze sobą pandemia, było ponadto ważnym impulsem do wdrażania nowoczesnych systemów płatniczych w restauracjach i innych punktach gastronomicznych. Prowadzenie tego typu działalności jest obecnie bardzo utrudnione, a generowanie dochodów możliwe jest głównie dzięki dostawom jedzenia bezpośrednio do mieszkania klienta. Zamówienie opłaca się wówczas zazwyczaj z góry, np. kartą lub dokonując przelewu bankowego.

Warto również nadmienić w tym miejscu, że obrót bezgotówkowy jest wspierany przez usługodawcę i to na wielu płaszczyznach. Dobrym przykładem mogą być tutaj choćby bony turystyczne, które wydawane są w formie elektronicznej.

Także w sklepach wielkopowierzchniowych obserwujemy intensyfikację obrotu bezgotówkowego – w popularnych sieciach marketów utworzone zostały w międzyczasie kasy samoobsługowe, przy których płatność gotówką jest z reguły niemożliwa. Korzysta z nich coraz więcej osób, a więc trend ten z pewnością utrzyma się na dłużej, nawet jeżeli w pewnym momencie uda nam się uporać z pandemią.